Ból korzonków jest bardzo częstą przypadłością. Dotyka on coraz młodszych osób. Dzieje się tak głównie z powodu siedzącego trybu pracy, niskiej aktywności fizycznej, słabej diety i ogólnego osłabienia organizmu. To, jak wyleczyć korzonki nie jest sprawą prostą. Często przyczyna jest ukryta pod postacią niewidocznego stanu zapalnego, albo ucisku na nerw. Dolegliwość pojawia się w skutek nieleczonego urazu, lub zmiażdżenia krążka międzykręgowego. Bez względu jaka jest przyczyna, ból może się nasilać, co więcej nie wszystkie leki będą przynosiły oczekiwane rezultaty.
Ograniczanie bólu - jak wyleczyć objawy zapalenia korzonków
Często przy tym problemie najpierw skupiamy się na niwelowaniu objawów. Jest to jak najbardziej słuszny kierunek, bo organizm często jest w stanie poradzić sobie ze stanami zapalnymi. Zwykle typowe leki uśmierzające ból nie są w stanie pokonać dolegliwości. Paracetamol i aspiryna w tej sytuacji to za mało. Warto wspomóc leczenie korzonków terapią z konopi i zawartymi w niej CBD. Badania wskazują, że ten specyfik może pomóc w miejscowym leczeniu niedogodności. Posiada on działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i antyoksydacyjne. Po konsultacji z lekarzem dowiesz się, czy takie podejście jest słuszne.
Miejscowe leczenie urazu
Często ból korzonków spowodowany jest uciskiem na zakończenie nerwowe wychodzące z kręgosłupa. Są one niezwykle delikatne i podatne na urazy. Wystarczy, że wykonasz niespodziewany ruch, podniesiesz coś wyjątkowo ciężkiego, albo będziesz pracować w nieodpowiedniej dla ciała pozycji. To wszystko może być powodem uszkodzenia korzonków, które potem musisz leczyć. Tego typu urazy możesz uśmierzać za pomocą masażu i fizykoterapii. Oczywiście każdy krok skonsultuj ze specjalistą.
Zabiegi ingerujące w tkankę - kiedy operacja jest konieczna?
Niestety czasem leczenie korzonków musi oprzeć się o stół operacyjny. Tak jak wspominaliśmy, te zakończenia nerwowe są niezwykle podatne na urazy mechaniczne. Jeśli więc pomimo farmakologii ból nie ustaje, a wręcz się nasila, niezbędna będzie konsultacja z ortopedą, neurologiem, a czasem i chirurgiem. Takie zabiegi zwykle polegają na usunięciu nieprawidłowych tkanek i ograniczenie ucisku. Często w takich miejscach pojawia się stan zapalny, który dodatkowo utrudnia prawidłową pracę mięśni. Niestety takie zabiegi są konieczne, gdyż nieleczone schorzenie może prowadzić do niedowładu i skomplikowanych problemów neurologicznych. Aby temu zapobiec najlepsza jest profilaktyka. Utrzymywanie dobrej kondycji, optymalna dieta i ćwiczenia powinny zminimalizować szansę na zachorowanie.