Konopie to roślina znana od tysięcy lat. Wyróżniają się charakterystyczną budową - proste, lekko rozgałęzione łodygi z 5-7 głęboko ząbkowanymi, ciemnozielonymi liśćmi. Małe, brązowo-szare owoce są całkowicie wypełnione nasionami. Konopie kwitnące oraz znajdujące się w fazie wzrostu wegetatywnego potrzebują co najmniej 12 godzin światła dziennie. Stosuje się je na całym świecie w różnych postaciach, a jedną z nich jest napar konopny o ziołowo-słodkawym smaku.
Napar z konopi – o czym warto wiedzieć?
Herbata konopna to nic innego, jak napar przygotowany z suszonych liści, łodyg oraz kwiatów konopi siewnej. Można ją spożywać samodzielnie lub w towarzystwie innych ziół i owoców, np. mięty, pokrzywy, czarnego bzu, melisy czy dzikiej róży. Napój w takiej postaci zapewnia doskonałe doznania smakowe. Idealnie komponuje się z daniami mięsnymi oraz warzywami. Równie dobrze sprawdzi się jako aperitif lub deser po posiłku.
Napar z konopi przypomina swoim kolorem złotą barwę miodu. Jest jasnożółty, a jego tajemniczy smak można określić jako słodko-ziołowy. Zawiera przeciwutleniacze, kannabidiol (CBD) oraz mikroelementy, takie jak: żelazo, magnez, fosfor, cynk, wapń oraz sód.
Jak przygotować napar z konopi?
Przygotowanie naparu konopnego nie jest trudne i przypomina proces parzenia zwykłej herbaty. Aby cieszyć się smacznym i aromatycznym napojem, warto przejść przez kilka następujących kroków:
1. Jedną łyżeczkę suszonych liści konopi wsyp do filiżanki i zalej gorącą, ale nie wrzącą wodą (optymalna temperatura wody to około 80 stopni Celsjusza).
2. Zalane liście pozostaw do zaparzenia pod przykryciem na około 3-5 minut.
3. Do naparu możesz dodać odrobinę tłuszczu roślinnego lub zwierzęcego.
4. Jeżeli chcesz uzyskać klarowny napój, gotową herbatę przecedź przez drobne sitko.
5. Delikatnie wymieszaj i ciesz się wyjątkowym smakiem naparu konopnego.
Warto pamiętać, że długo parzona herbata konopna wydziela więcej goryczy do esencji. Intensywność smaku można jednak dowolnie modyfikować - według własnych preferencji smakowych.